خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

دشت لیشتر شهرستان گچساران با افت آب مواجه نشده است

  نماینده مجری طرح ملی لیشتر و خیرآباد در کهگیلویه و بویراحمد:

  دشت لیشتر گچساران با افت آب مواجه نشده است

  آرش مصلح افزود:‌ دلیل نبود افت در سفره‌های زیرزمینی دشت لیشتر گچساران به دلیل تقویت سفره آب زیرزمینی توسط آب انتقال یافته سدکوثر به این دشت است.

  وی با تشریح وضعیت کنونی دشت لیشتر در گچساران، اظهار کرد:‌ تامین آب اراضی کشاورزی در مناطق لیشتر و خیرآباد به وسعت پنج هزار هکتار در فاز اول و  2 هزار هکتار در فاز توسعه است.

  نماینده مجری طرح ملی لیشتر و خیرآباد در کهگیلویه و بویراحمد افزود: انتقال آب از سد کوثر به خیرآباد و لیشتر با لوله فولادی ۵۶ اینچ به طول ۱۹کیلومتر که اجرا و در حال بهره‌برداری است.

  مصلح، احداث شبکه اصلی شامل ۷۲ کیلومتر کانال درجه یک و دو، لوله‌های فلزی و GRP را از دیگر مشخصه‌های اجرا شده در دشت لیشتر گچساران ذکر و خاطرنشان کرد:‌ ایستگاه‌های مدرن پمپاژ کشاورزی در این دشت با هدف تامین فشار سامانه‌های مدرن تحت فشار آبیاری به تعداد چهار ایستگاه که اکنون ایستگاه شماره یک تکمیل و در حال بهره‌برداری است جزئی از این تجهیزات نصب شده در دشت لیشتر گچساران است.

  وی با تشریح ایستگاه‌های مدرن پمپاژ کشاورزی در دشت لیشتر گچساران، یادآورشد:‌ ایستگاه شماره دو تکمیل و آماده بهره‌برداری است و از سویی ایستگاه شماره چهار نیز یکی از بزرگ‌ترین ایستگاه‌های کشاورزی در جنوب کشور است در اوایل امسال تکمیل و در روز مبعث پیامبر گرامی شروع بکار کرد.

  نماینده مجری طرح ملی لیشتر و خیرآباد در کهگیلویه و بویراحمد گفت: خرید تجهیزات ایستگاه شماره سه انجام و عملیات نصب و تکمیل آن در دست بررسی است.

  مصلح به وضعیت کنونی شبکه‌های فرعی آبیاری در دشت لیشتر گچساران اشاره کرد و گفت:‌ ۴۲۳ هکتار بارانی تحت فشار در خیرآباد که از اواخر سال ۹۰ تاکنون در حال بهره‌برداری  بوده است و واحد ۱۰۹ هکتاری بارانی آبکل لیشتر تکمیل و تحویل شده است.

  وی گفت:‌ واحد شماره یک لیشتر با ۴۳۵ هکتار آبیاری بارانی تکمیل و تحویل شده و از سویی نیز واحد شماره دو به صورت قطره‌ای جهت کشت مرکبات و زیتون در سطح ۷۰۰ هکتار ۶۰ درصد  پیشرفت فیزیکی دارد.

  این مسوول آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد افزود:‌واحد شماره شش در سطح ۶۸۰ هکتار به صورت ثقلی حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و  واحد شماره پنج نیز در سطح ۶۰۸ هکتار طراحی دوباره در حال انجام است.

  مصلح گفت:‌ واحدهای سه و چهار در سطح ۱۸۰۰ هکتار طراحی و آماده برگزاری مناقصه در صورت تامین اعتبار است.

  وی با بیان اینکه  ساختمان بهره‌برداری احداث و در هر ایستگاه ساختمان نگهبانی و سکونت اجرا شده است، اظهارکرد:‌ شبکه انتقال برق اختصاصی، سیستم‌های حفاظت کاتدیک، شیرخانه تنظیم کنترل دبی و فشار در سد کوثر نیز احداث شده است.


  این مطلب تا کنون 15 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : لیشتر ,تکمیل ,خیرآباد ,گچساران ,بهره‌برداری ,شماره ,لیشتر گچساران ,نماینده مجری ,فیزیکی دارد ,ایستگاه شماره ,وضعیت کنونی ,
  دشت لیشتر شهرستان گچساران با افت آب مواجه نشده است

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر